UKR SEPRO (UKRAYNA)
UKR SEPRO (UKRAYNA)

UKR SEPRO (UKRAYNA)

UkrSepro Belgesi

 

UkrSepro Kalite Belgesi Ukrayna’nın kalite standartlarına uygunluğunu sorgulayan bir sertifikasyon sistemidir. Ukrayna pazarında bu belgenin prestiji uluslar arası ISO 9000 belgesinden daha güvenilirdir. Kendi kalite normlarını yaratan Ukrayna’ya ticaret yapmak isteyen yabancı firmaların sahip olmak zorunda olduğu bir Kalite Belgesi olan UkrSepro bu ülke ile iş birliği yapmak için aranan ön şarttır.  

Avrupa ve uluslararası CE Standartları Belgesine sahip olan ürünler için de UkrSepro Belgesi gümrükleme işlemlerinde mecbur kılınmaktadır. Hemen hemen tüm tüketim malları için gerekli olan belge  tek bir teslimat için parti bazında veya 1 yıl 2 yıl ve 5 yıl süreli olarak verilmektedir. UkrSepro Belgesi Ukrayna iç pazarına mal tedariki yapacak firmalar için ithal edilmiş ürünlerin kalitesini sorgulamak amacıyla konulan yasal bir zorunluluktur.  Aynı zamanda Ukrayna iç piyasasında prestij sağlamak amacıyla da UkrSerpo Belgesi büyük önem taşımaktadır. Ukrayna Kalite Sertifikası Rusya’nın Gümrükleme işlemlerinde mecbur kıldığı Gost R Belgesine benzer özellikler göstermekte olup uygulama ve mevzuat açısından farklılıklar taşımaktadır.

 UkrSepro Belgesi sadece Ukrayna sistemi için gerekli bir belge olmayıp aynı zamanda üreticinin ürünlerine verilmiş bir kalite belgesidir. Ülkeye ihraç edeceğiniz ürünler için UkrSepro Belgesini almak istiyorsanız ISO 9000 Kalite güvence sistemine sahip olmanız gerekmektedir.  Belge için yapılacak denetimler sadece Ukrayna Devlet Sertifikasyon ve Metroloji Kurumu tarafından yetkilendirilmiş akredite merkezleri aracılığıyla yapılmaktadır.


UkrSEPRO Belgesi Çeşitleri:

Parti Bazında UkrSEPRO : Ukrayna'ya gönderilen belirli sayıdaki ürünler için tek sefer kullanmak üzere çıkarılır. Ayrıca numune gönderilmesini önleyebilmek için, birçok durumda, önceden temin ettiğimiz resmi mektup uyarınca ürünler gümrüklerden geçmekte, daha sonra ürünlerin bulunduğu (ya da montajının yapıldığı) yere uzman gönderilerek UkrSEPRO Belgesi alınmaktadır.

Bir yıl Seri Üretim UkrSEPRO : Firma ürünleri incelenmeden, yalnız teknik dökümantasyon incelemesiyle verilir.Bu belgenin alınabilmesi için firmanın ISO 9000 Kalite Güvence Sistemine sahip olması gerekmektedir.Ürünlerin Ukrayna normlarına uygunluğu kontrol edilir.

İki yıl için verilen UkrSEPRO

Üretim yerinde yapılan inceme ve bunun sonucu düzenlenen tutanak ile belli ürünler için verilen belge tipidir. Bunu alacak olan firmalarda ISO 9000 serisine sahip olma şartı aranmamaktadır. Birçok durumda bu sertifika tercih edilmektedir. Ürünlerin Ukrayna normlarına uygunluğu kontrol edilir.

Beş yıl için verilen Ukr-SEPRO:

Firmanın sistemi üzerinde ve üretim yerinde yapılan inceleme sonucunda düzenlenen tutanak ile belli ürünler için verilen sertifika tipidir. Bu belgenin alınabilmesi için firmanın ISO 9000 Kalite Güvence Sistemine sahip olması gerekmektedir. Ürünlerin Ukrayna normlarına uygunluğu kontrol edilir.


Kampanyalardan Haberdar Ol !

Bülten İçin Kayıt Olunuz.