SGR Sertifikası (Hijyen Sertifikası)
SGR Sertifikası (Hijyen Sertifikası)

SGR Sertifikası (Hijyen Sertifikası)SGR Hijyen Belgesi

SGR Sertifikası (Hijyen); üretim yapan ithalat/ihracat yapan ve bunu özellikle Kazakistan, Belarus, Rusya, Kırgızistan ve Ermenistan ile yapan firmalar da bulunması zorunlu bir belgedir. Ürünün insan sağlığına uygunluğunu kanıtlama da kullanılır.

SGR Sertifikası Hijyen Sertifikası Kısaca SGR diye adlandırılan bu sertifika süresiz olarak verilmektedir, SGR eski adı ile bilinen Hijyen sertifikasının yerine getirilen zorunlu bir sertifika olup daha çok Yapı Kimyasalları, Giyim, Kozmetik, Çocuk Giyim ürünleri, Temiz su boruları, Oyuncak, Gıda ürünleri gibi alanlar için temin edilmesi zorunludur. Hijyen Sertifikası Temini için numune gönderimi şarttır.

Sertifika Gümrük birliği Bölgesi Ülkelerinden Rusya, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan ve Ermenistan ’da geçerlidir. SGR temin süresi istenilen evrak ve numunelerin temin edilmesinden sonra 1-3 ay arasında temin edilmektedir.

 Hijyen Belgesi üretim yapan ithalat ihracat yapan ve bunu özellikle Rusya ile yapan firmalar da bulunması zorunlu bir belgedir. Bu belge Rusya’da resmi olarak Saniteri ve Epidemiyolojik Sonuç olarak bilinir ve ürünün bu sonuç gereksinimlerini sağladığını gösterir. Ürünün insan sağlığına uygunluğunu kanıtlama da kullanılır. Ürünün üretimi depolanması nakliyesi işlemlerinin insan sağlığına uygunluğunu kanıtlamak açısından bu belge gereklidir. Bu belge olmadan üretim ve ithalat yapılamaz. Ayrıca bu belge Sağlık Bakanlığı’ nın 15 Ağustos 2001y No: 325 Hijyen Belgesi zorunlu olan ürünler kanunu gereğince alınması zorunludur.

Rusya SGR - Hijyen Belgesi gerektiren ürünler insan vücuduna direk temas eden solunum yolu ile de etkileyebilecek ürünler tüm gıda ürünleri giyim parfüm ve kozmetikler gibi ürünlerin üretiminde kullanılan makine ve ekipmanlar oyuncaklar ve çocukların kullanabileceği tüm gereçler mobilya temizlik malzemeleri insanların kullandığı boya ve kimyasal ürünler ev kimyasalları mutfakta kullanılan araç gereçler ve bir takım endüstriyel mallardır.

Rusya’ da mallar gümrükten geçerken ya da iç üretimlerde yetkililer tarafından devamlı olarak bu belge sorulmaktadır. Bu belge ihracatta bir avantajdır. SGR Sertifikası - Hijyen belgesi İnsan sağlığını etkileyebilecek olan ürünlerde genellikle GOST Belgesi ile birlikte çıkartılmaktadır.

 

SGR Sertifikası - Hijyen Belgesi gerektiren başlıca alanlar:

1. İnsan vücudu ile temas eden tüm yiyecek ve içecekler,

2. Soluma ya da deri yoluyla alınan koku, parfüm vb. kozmetik ürünler,

3. İnsan vücudu ile temas eden giyim eşyaları, çarşaf ve havlu vb. diğer bazı ev tekstili ürünleri

4. Gıda üretiminde kullanılan makine ve ekipmanlar

5. Gıda ambalajında kullanılan malzemeler

6. Mobilyalarda kullanılan sunta, MDF gibi suni ahşap malzemeler

7. Oyuncaklar ve tüm çocuk gereçleri

8. Ev kimyasalları

9. Boya ve diğer insan kullanımına yönelik diğer kimyasal ürünler

10. Endüstriyel Makineler ( Gürültü ve vibrasyon açısından )

11. Yayım yapan ya da Elektromanyetik alan yaratan bazı ürünler

Hijyen Belgesi, Rusya gümrüklerinde ve iç piyasada söz konusu ürünlerin satıldığı depo, mağaza ya da marketlerde devlet yetkilileri ya da tüketiciler tarafından sıkça sorgulanmaktadır.

Ürünlerinize SGR Sertifikası - Hijyen Belgesi alınıp alınmaması gerektiğine dair güncel mevzuatı öğrenmek için bizimle iletişim kurunuz.

Hijyen Belgesi Çeşitleri

SGR Sertifikası - Hijyen Belgeleri başlıca; Ürünlere, hizmet şekline veya uygulanan süreçlerin teknik şartlarına göre verilebilmektedir. Bunlardan özellikle ürünlere verilen SGR Sertifikası - Hijyen Belgeleri Rusya'ya ihracat yapan/yaptıran Rusya dışındaki üreticileri ilgilendirmektedir. Ürünlerden alınan numuneler ilgili dokümantasyona göre çeşitli testlere tabi tutularak Rusya'da kabul edilen normlara uygun olup olmadığı araştırılır.

Kampanyalardan Haberdar Ol !

Bülten İçin Kayıt Olunuz.